Jaka bol i oticanje nikada ne slute na dobro. Kada se jave kod zuba, još je gore. Upala zubnog živca ne smije se ignorirati niti pokušati sanirati kod kuće.
Nema gore boli od one kada boli zub, mnogi bi se složili s tom tvrdnjom.
Tupa bol koja se širi kroz cijelu čeljust, a često i prema ostatku glave zagorčava život mnogima.
No, umjesto da posegnete za još jednom tabletom protiv bolova, nazovite svog stomatologa i pročitajte što će se događati tijekom postupka jer vam se vjerojatno upalio zubni živac.
Pulpa ili zubni živac je unutrašnji dio zuba. Do upale zubnog živca ili pulpitisa može doći zbog dubokog karijesa ili traume zuba.
Bakterije iz karijesa uništavaju tvrdo zubno tkivo i prodiru do pulpe odnosno zubnog živca i uzrokuju upalnu reakciju koju prati jaka bol i oticanje u blizini zahvaćenog zuba.
Kada se pulpitis pojavi, postoje dvije opcije za saniranje: endodontsko liječenje zuba ili vađenje zuba.
Vađenje zuba bi trebala biti zadnja opcija te većina stomatologa nastoji zub spasiti endodoncijom i zadržati ga u čeljusti.
Endodontski tretman je složen mikrokirurški zahvat koji se sastoji od otvaranja zuba u kojem je upaljen živac te uklanjanja upaljenog tkiva iz unutrašnjosti zuba.
Razvojem tehnologije i stomatoloških metoda postupak se skratio na jedan do tri posjeta stomatologu, dok je u prošlosti trajao nekoliko mjeseci uz nizak postotak uspješnosti.
Zahvaljujući dostupnoj anesteziji i stručnim stomatolozima postupak za pacijenta nije bolan i ne traje dugo kao prije.
Ako ste došli nedugo nakon pojave boli i stomatolog vam dijagnosticira pulpitis ili upalu zubnog živca, vaš stomatolog će proći kroz sljedeće korake endodoncije:
Ako se nakon zahvata smire simptomi upale i RTG snimke pokazuju kost bez upale, može se reći da je endodontski zahvat bio uspješan.
Kako do upale zubnog živca ne bi došlo, preporučujemo vam redovitu oralnu higijenu i posjete svom stomatologu.
No, ako vas iznenadi jaka bol, nemojte čekati i patiti nego nam se javite što prije.