Pod pojmom parodont smatra se potporna struktura zuba kojom se bavi posebna grana dentalne medicine, parodontologija.
Bolesti parodonta su upalna stanja kod kojih dolazi do razaranja onih tkiva koja učvršćuju zube, odnosno zubnog mesa, alveolarne kosti i ligamenata koji vežu zub za kost.
Gingivitis je prvi stadij parodontalnih bolesti i odnosi se na upalu zubnog mesa. Ona je izlječiva i ne podrazumijeva gubitak mekih i koštanih tkiva, ali je iznimno neugodna jer je zubno meso natečeno, crveno i bolno na dodir.
Kada se takva upala ne liječi, ona napreduje i širi se pa dolazi do razvoja parodontoze.
Riječ je o podmukloj bolesti koja ne pokazuje jasnije znakove sve dok bolest ne uznapreduje.
Parodontoza je vodeći uzročnik gubitka zuba i zahvaća čak 30 do 40 posto odrasle populacije. Treba je shvatiti ozbiljno.
Za parodontozu je najčešći krivac loša oralna higijena i nedovoljna briga o zdravlju zuba.
Nakupljanje plaka na zubima dovodi do razvoja zubnog kamenca i nakupljanja bakterija u ustima. One pak uzrokuju infekciju koja razara vezivno tkivo pa dolazi do razvoja takozvanih parodontalnih džepova gdje se dodatno nakupljaju ostaci hrane i dovode do još ozbiljnije infekcije.
Redovitim uklanjanjem zubnog kamenca u najvećem broju slučajeva sprečava se nastanak i razvoj parodontoze.
Osim loše oralne higijene, u nekim slučajevima postoji i genetska predispozicija za razvoj parodontoze, a ona se može javiti i kao nuspojava pojedinih lijekova, hormonalnog disbalansa ili narušenog imuniteta uslijed drugih kroničnih bolesti organizma.
Parodontoza je najčešći razlog gubitka zuba kod odraslih osoba. Prvi simptomi bolesti su otečeno i crveno zubno meso, učestalo krvarenje zubnog mesa, a u kasnijim stadijima uočljiva je i pomičnost zuba.
Osim što dovodi do gubitka zuba, povezuje ju se s nizom drugih, iznimno opasnih bolesti. Uslijed neadekvatne oralne higijene, nakuplja se veliki broj bakterija u ustima, a njihova prisutnost u organizmu može dovesti do razvoja određenih sistemskih bolesti ili ubrzati njihov tijek.
Parodontoza se jednostavno može spriječiti, a teško ili nikako izliječiti i najčešće završava gubitkom zuba.
Redovito uklanjanje kamenca sprečava razvoj bakterija u ustima i tako onemogućuje da one uzrokuju daljnje probleme u usnoj šupljini i razvoj parodontoze.
Redoviti odlasci stomatologu presudni su za održavanje zdravlja usne šupljine.
Parodontoza nije nimalo bezazlena bolest i može dovesti do brojnih drugih komplikacija.
Spriječite njen nastanak, posjetite stomatologa na vrijeme i prepustite zdravlje usne šupljine u ruke profesionalaca.