Zubne krunice i zubni mostovi najčešće su rješenje kod gubitka jednog zuba ili više njih. Pravilnim odabirom i postavljanjem savršeno pristaju na postojeće zube pacijenta i održavaju dentalno zdravlje.
Nakon što u djetinjstvu ispadnu svi mliječni zubi niču oni trajni, oni za koje se moramo brinuti svakog dana.
Rijetki su oni koji danas nemaju baš nikakvih problema s dentalnim zdravljem.
Današnja prehrana, za razliku od prehrane baka i djedova, puna je raznoraznih šećera ( ugljkohidrata ) i kiselina koji utječu na zdravlje zubi.
Sve češće smo mladim ljudima u dvadesetim i tridesetim godinama primorani vaditi zub ili zube koji su u toliko lošem stanju da ih se više ne može liječiti.
Gubitak zuba, naravno, uvijek je problem bez obzira na dob. On sa sobom nosi zdravstvene i estetske posljedice te manjak samopouzdanja.
U tim slučajevima dentalna medicina nudi dva efikasna rješenja koja se ubrajaju u fiksnu stomatološku protetiku (onu koju pacijent sam ne može skinuti):
Zubne krunice, kao što im ime govori, izrađuju se u slučaju kada je kruna prirodnog zuba jako destruirana:
Zubne krunice odličan su izbor za abradirani zub jer se izrađuju u veličini, obliku i boji ostalih zubi te se zatim fiksiraju na izbrušeni prirodni zub. Razlika između pravih zubi i umjetnih zubnih krunica ne može se uočiti.
Danas je doista dostupan niz materijala od kojih se izrađuju zubne krunice. Najčešće se koriste keramičke krunice zato što se tim materijalom najelegantnije postiže prirodan izgled zubi.
U Ordinaciji dentalne medicine Galeković nudimo:
Kao što im ime govori ove su zubne krunice dobivene metodom galvanizacije iz zlatne otopine. Njihove su kapice debljine od 0,2 - 0,3 mm, a u sastavu su od 99% čistog zlata.
Zlato daje krunici žućkastu boju karakterističnu za prirodni zub, a ima i dugu povijest uporabe u dentalnoj medicini. Prije pojave modernih materijala zlato se koristilo zato što je materijal koji ne izaziva nikakve alergije u usnoj šupljini i dobre je biokompatibilnosti.
Keramičke krunice izrađene su od visokokvalitetnog nehrđajućeg čelika preko kojeg je prevučena keramika. Čvrste su, podnose visoke temperature, a otporne su i na kemijske utjecaje i koroziju.
Fasetirane zubne krunice su kao i keramičke krunice izrađene od visokokvalitetnog nehrđajućeg čelika no kod njih je samo vanjska vidljiva strana presvučena keramikom.
Prednost fasetiranih krunica je niža cijena.
Zubne krunice nadomještaju jedan nedostajali zub, a zubni mostovi izrađuju se kada pacijentu nedostaje nekoliko zuba u nizu.
Zubni mostovi zapravo su blokovi zubnih krunica povezanih u jednu ili više cjelina, a spajaju se na susjedne zdrave zube.
Osim što popunjavaju rupe među zubima i čine osmijeh cjelovitim, uz estetsku funkciju, zubni mostovi važni su za održavanje dentalnog zdravlja.
Kod izbora zubnih mostova izbor materijala jednak je onom kod krunica pošto su zubni mostovi spojevi zubnih krunica.
Svaki pacijent, općenito govoreći, prolazi kroz nekoliko faza bez obzira stavlja li zubne krunice ili zubni most:
Zubne krunice i mostovi nisu organskog podrijetla pa ih karijes ne može napasti.
Ako tako mislite, u potpunosti ste u krivu. Zub ispod zubne krunice i dalje je živ zub, a nakon postavljanja krunice još ga je važnije temeljito čistiti.
Kod zubnog mosta loša higijena predstavlja drugi rizik - upalu zubnog mesa oko samog mosta kao i kvarenje zubi na koje je pričvršćen.
Ako imate zubne krunice ili most (ili ćete ih tek imati) morate se brinuti o higijeni:
Imate li još pitanja u vezi mostova i krunica, slobodno nam se javite.